Підсумковий урок. Повторення. Узагальнення. Підготовка до ЗНО.

Клас: 11
Тема: Підсумковий урок. Повторення. Узагальнення. Підготовка до ЗНО.
Мета: - повторити та узагальнити отримані знання з курсу «Українська література»;
-         навчити будувати логічні ланцюжки при виконанні тестів ЗНО;
-         виховати любов та повагу до українського слова (літературного надбання та культури) та прагнення до самовдосконалення.
Хід уроку
Епіграф: «Геній ‒ 1% таланту і 99% праці» Т.Едісон

Вступне слово вчителя:
Звернімося, як завжди, до висловлювань відомих людей: «Для читання потрібен час і простір. Щастя, що ми його маємо» ‒ Т.Злобіна. У вас цей простір та час були на уроках української літератури, а я, як ваш наставник, всілякими способами зацікавлювала вас.  Дорогі учні, сьогодні останній ваш урок української літератури. Саме тому його хочеться провести в цікавій формі. Плануючи урок, я враховувала  всі ті методи дидактичних ігор, які вам найбільше припали до душі. А гра наша має назву «Найрозумніший»
Перед вами 12 різних категорій української літератури. Ваше завдання ‒ обрати ту категорію, в якій ви експерти.
Ø Категорія 1 «Твір ‒ автор ‒ твір» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 2 «Герой ‒ твір, автор» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 3 «Автор (твір) ‒ псевдонім ‒ справжнє ім’я» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 4 «Місце подій ‒ твір, твір ‒ місце подій» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 5 «Перший…» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 6 «Я володію іноземними (переклад)» ( 5 запитань по 1 балу)
Ø Категорія 7 «Прикладки в українській літературі» ( 5 запитань по 1 балу)
Ø Категорія 8 «Герой ‒ жанр» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 9 «Твір ‒ присвята ‒ твір» ( 5 запитань по 1 балу)
Ø Категорія 10 «Сучасні угрупування» ( 5 запитань по 1 бала)
Ø Категорія 11 «Уривок з вірша ‒ автор» ( 10 запитань по 0,5 бала)
Ø Категорія 12 «Тема ‒ твір» (10 запитань по 0,5 бала)
Кількість запитань залежить від рівня складності.
Учні обирають категорії і отримують таблиці для зазначення своїх результатів. У стовпчику своєї категорії позначають «+» або «-» відповідно відповіді на запитання. В інших категоріях роблять позначки чи знали вони відповіді (на оцінювання це не впливає, це лише підказка для учня, щоб самовдосконалити знання з певної теми).


К.1
К.2
К.3
К.4
К.5
К.6
К.7
К.8
К.9
К.10
К.11
К.12
1











2











3











4











5











6











7











8











9











10











К-сть балів











№ 1
№ 2
№ 3
№ 4
1

1

1

1

2

2

2

2

3

3

3

3

4

4

4

4

К-сть балів








Друга частина таблиці на завдання для співставлення (другий тур).







Перший тур. Перелік запитань для кожної категорії.

Категорія 1 «Твір ‒ автор ‒ твір» ( 10 запитань по 0,5 б.)
1.     Автор роману «Диво» (П.Загребельний)
2.     Автор повісті «Кайдашева сім’я» (І.Нечуй-Левицький)
3.      Назва драми-феєрії Лесі Українки («Лісова пісня»)
4.     Історичний роман П.Куліша («Чорна рада»)
5.     Автор «Наталка Полтавки» (І.Котляревський)
6.     Автор повісті «Тіні забутих предків» (М.Коцюбинський)
7.     Кіноповість («автобіографічне кінооповідання») О.Довженка («Зачарована Десна»)
8.     Роман П.Мирного, написаний у співавторстві з І.Біликом («Хіба ревуть воли…»)
9.     Поема «Мойсей» (І.Франко)
10.  Автор новели «Кам’яний хрест» (В.Стефаник)
Категорія 2 «Герой ‒ твір, автор» ( 10 запитань по 0,5 б.)
1.     Сашко, батько Петро, мати Одарка, дід Семен, баба Марусина («Зачарована Десна» О.Довженко)
2.     Дядько Лев, Лісовик, Перелесник, Куць («Лісова пісня» Леся Українка)
3.     Медвин, Наталка, Грицько, Григорій («Тигролови» І.Багряний)
4.     Датан, Авірон, Азазель, Єгошуа («Мойсей» І.Франко)
5.     Щезник, нявка, чугайстр («Тіні забутих предків» М.Коцюбинський)
6.     Михайло, Рахіра, Івоніка Федорчук («Земля» О.Кобилянська)
7.     Моя утома, залізна рука города, ниви у червні («Intermezzo» М.Коцюбинський)
8.     Христя Хутірна, Василь Кравчина, Лаврін Запорожець («Україна в огні» О.Довженко)
9.      Рина, Мокій, тьотя Мотя, Уля («Мина Мазайло» М.Куліш)
10.  Вдова горпина Терпелиха, возний Тетарваковський, виборний Макогоненко («Наталка Полтавка» І.Котляревський)
Категорія 3 «Автор (твір) ‒ псевдонім ‒ справжнє ім’я» ( 10 запитань по 0,5 б.)
1.     Справжнє прізвище автора твору «Я(Романтика)» (М.Фітільов)
2.     Справжнє прізвище автора драми-феєрії «Лісова пісня» (Лариса Косач-Квітка)
3.     Справжнє прізвище Олександра Олеся (О.Кандиба)
4.     Справжнє прізвище автора першого пригодницького роману               ( І.Лозов’ягін)
5.     Марко Вовчок ‒ чоловік чи жінка? ( Марія Вілінська)
6.     Яка частина прізвища Квітки-Основ’яненка є псевдонімом? (Основ’яненко)
7.     Справжнє прізвище автора твору «Хіба ревуть воли…»(П.Рудченко)
8.     Справжнє прізвище І.Карпенко0Карого (Тобілевич)
9.     Справжнє прізвище автора усмішок ( Губенко)
10. Яка частина прізвища Нечуя-Левицького є справжньою? (Левицький)
Категорія 4 «Місце подій ‒ твір, твір ‒ місце подій» ( 10 запитань по 0,5 б.)
1.     В якому творі події відбуваються у с. Семигори? («Кайдашева сім’я»)
2.     В якому творі події відбуваються у с.Піски? (« Хіба ревуть воли…»)
3.     В якому творі події відбуваються на волині, а точніше у волинських лісах? («Лісова пісня»)
4.      В якому творі події відбуваються у с.Кононівка? («Intermezzo»)
5.     Де відбуваються події у романі «Місто»? (Київ)
6.     Яку місцевість змальовано у повісті «Тіні забутих предків»? (Гуцульщина)
7.     В якому творі зображаються пейзажі с.Сосниця?(«Зачарована Десна»)
8.     В якому творі зображено події Великої Вітчизняної війни в с.Тополівка? («Україна в огні»)
9.     Де відбуваються події у творі «Тигролови»? ( Сибір, Далекий Схід, Зелений клин)
10. Куди емігрують західноукраїнські селяни у новелі Стефаника «Кам’яний хрест»? (Канада)
Категорія 5 «Перший…» ( 10 запитань по 0,5 б.)
1.     «Маруся Чурай» ‒ перший…(роман у віршах)
2.     П.Куліш ‒ перший перекладач українською мовою…(Біблії)
3.     Родоначальник української байки…(Г.Сковорода)
4.     Перший історичний роман-хроніка…(«Чорна рада»)
5.     Роман «Тигролови» ‒ перший…(пригодницький)
6.     Перший роман у новелах…(«Вершники»)
7.     «Місто» І.Підмогильного ‒…(перший урбаністичний роман)
8.     Перший прозовий твір нової української літератури (сентиментальна повість)…(«Маруся»)
9.     Перша кіноповість(«кінооповідання»)…(«Зачарована Десна»)
10. Перша соціально-психологічна повість (на основі біблійної історії)… («Земля»)
Категорія 6 «Я володію іноземними» (переклад) (5 запитань по 1 б.)
1.     Який вірш українська письменниця написала під гаслом «Без надії сподіваюсь!»? («Contra spem spero»)
2.     У якому вірші провідний мотив: воля – найбільше  багатство, уславлення Б.Хмельницького? («De libertate» - «Про свободу»)
3.     Перекладіть літературний термін «імпресіонізм» (враження)
4.     І.Франко у циклі «Веснянки» проголосив «Vivere memento!», що це означає? («Пам’ятай, щог живеш!»(лат.))
5.     Михайло Коцюбинський після буремних революційних подій 1905-1907рр. відвідав свого друга Євгена Чикаленко в с. Кононівка. І у 1908 році під враженням від прекрасної кононівської природи написав новелу. Як вона називалась і як перекладається назва? ( «Intermezzo» - перерва)
Категорія 7  «Прикладки в українській літературі»(5 запитань по 1 б.)
1.     І.Франко про нього так сказав: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури». Як його називають? (Кобзар)
2.     Сам себе він називав Варсавою (сином Сави – сином свободи). Його слова на пропозицію Катерини II звучать так: «Мені моя сопілка і вівця дорожча царського вінця» (Г.Сковорода)
3.     М. Коцюбинського в українській літературі ще називали великим… (Сонцепоклонником)
4.     І.Франко одним з найбільших митців. «правдивим артистом», «абсолютним паном форми» вважав… (В. Стефаника)
5.     Як називали і називають Г.Сковороду? (Каменяр)
6.     Як називають Г.Сковороду? (мандрівний філософ)
7.     Кого в українській літературі називають «донькою Прометея»? (Лесю Українку)
8.     Хто в українській літературі «пишна троянда в саду української літератури»? (О.Кобилянська)
Категорія 8 «Герой – жанр»( 10 запитань по 0,5 б.)
1.     Маруся Чурай, Грицько Бобренко (роман у віршах)
2.     Максим Гримач, Катря, Тетяна (оповідання)
3.     Мойсей, Датан, Авірон (поема)
4.     Іван Дідух, дружина Катерина (новела)
5.     Палагна, Марічка, Юра-мольфар (повість)
6.     Бджола, шершень (байка)
7.     Наум Дрот, Настя Дрот. Маруся (повість)
8.     Три білих вівчарки, Зозуля (новела)
9.     Михайло. Соня, Марфа Яркова (новела)
10. Сашко Діденко, Лорі, комбат Шадура (новела)
Категорія 9 «Твір – присвята – твір» (5 запитань по 1 б.)
1.     Який твір «посвящается Анне Грегорьевне Квитке»? («Маруся»)
2.     Який твір Шевченка присвячений Якову де Бальмену? ( «Кавказ»)
3.     Кому або чому присвячений твір М.Коцюбинського «Intermezzo»? (Кононівським полям)
4.     Кому або чому присвячується твір Г.Тютюнника «Три зозулі з поклоном»? («Любові Всевишній»)
5.     Який твір Коцюбинського використав у присвяті М.Хвильовий? ( «Цвіту яблуні»)
6.     Кому присвятила твір «Інститутка» Марко Вовчок? (Т.Шевченку)
Категорія 10 «Сучасні угрупування»(5 запитань по 1 б.)
1.     Угрупування «Пропала…» (грамота)
2.     Розшифруйте Бу-Ба-Бу (бурлеск – балаган – буфонада)
3.     Хто входить до угрупування ЛуГоСад? ( Лучук, Гончар, Садловський)
4.     До якого угрупування входили Андрухович, Неборак, Ірванець? (Бу – Ба – Бу)
5.     Сучасник письменник, «представник угрупування «Черврна фіра», автор творів «Депеш Мод», «Гімн демократичної молоді» (С.Жадан)
Категорія 11 «Уривок з вірша – назва твору, автор» (10 запитань ппо 0,5 б.)
1.     І мене в сім’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом (Т.Шевченко «Заповіт»)
2.     Мріють крилами з туману лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві (В.Симоненко «Лебеді материнства»)
3.     Знаю. Смерть – як коса замашна,
Навіть царя не обійде вона.
Байдуже смерті, мужик то чи цар, -
Все пожере, як солому пожар. (Г.Сковорода «Всякому місту – звичай і права»)
4.     Народився бог на санях
В лемківськім містечку Дуклі
Прийшли лемки у крисанях
І принесли місяць круглий. ( Б.-І.Антонич «Різдво»)
5.     Життя іде і все без коректур.
І час летить, не стишує галопу.
Давно нема маркізи Помпадур,
І ми живем уже після потопу.( Ліна Костенко «Життя іде…»)
6.     Поезіє, сонце моє оранжеве!
Щомиті якийсь хлопчисько
Відкриває тебе для себе,
Щоб стати навіки соняшником (І.Драч «Балада про соняшник»)
7.     Сеньйорито акаціє, добрий вечір,
Я забув, що забув був вас,
Але осінь зійшла по плечі,
Осінь, ви і осінній час…(М.Вінграновський «Сеньйорито акаціє»)
8.     Сміються, плачуть солов’ї
І б’ють піснями в груди:
«Цілуй, цілуй, цілуй її, -
Знов молодість не буде!» (О.Олесь «Чари ночі»)
9.     Ви знаєте, як липа шелестить
У місячні весняні ночі? –
Кохана спить, кохана спить,
Піди збуди, цілуй їй очі (П.Тичина «Ви знаєте, як липа шелестить…»)
10. Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
Лиш приходить подібне кохання.
В день такий розцвітає весна на землі
І земля убирається зрання… (В.Сосюра «Так ніхто не кохав…»)
Категорія 12 «Тема – твір» (10 запитань по 0,5 б.)
1.     Зображення невдалого походу новгород-сіверського князя… на половців 1185р («Слово про похід Ігорів»)
2.     Дворянство як міф про краще життя («Мартин Боруля» І.Карпенко-Карий)
3.     Тема міщанства й українізації («Мина Мазайло» М.Куліш)
4.     Зображення трагічної долі жінки-покритки й дитини-безбатченка в кріпосному суспільстві ( «Катерина» Т.Шевченко)
5.     Розповідь про батьків, навчання й формування світогляду письменника у формі гуморески («Моя автобіографія» Остап Вишня)
6.     Зображення світу людини й світу природи в ії гармонійних і суперечливих взаєминах («Лісова пісня» Леся Українка)
7.     Протистояння добра і зла в душі героя («чекіста і людини»), його роздвоєність ( «Я (Романтика)» М.Хвильовий)
8.     Підкорення людиною міста («Місто» В.Підмогильний)
9.     Зображення дитинства й джерел формування митця («Зачарована Десна» О.Довженко)
10. Глузливе зображення панівного класу України XVIII ст..  з його паразитизмом, жорстокістю. Хабарництвом, пияцтвом, соціальною й моральною нікчемністю («Енеїда»І.Котляревський)

Вчитель: Кожен підбив підсумки і побачив, де потрібно заповнити прогалини потрібними знаннями. Перш ніж перейти до наступного туру пропоную вам невеликі кросворди. Кожна  група отримає кросворди, в якому вийде ключове слово. Склавши всі слова, отримаємо фразу, яку промовить, а можливо вже промовляв кожний.















 Слово 1.

1.










2.






3.









4.










По горизонталі:
1.     Як розшифровується останній склад угрупування Бу-Ба-Бу?
2.     Роман П.Загребельного
3.     Автор твору «Зачарована Десна»
4.     Автор твору «Кавказ»
По вертикалі: 1. Перше ключове слово закодованої фрази



Слово 2
1.



1.






2.








3.






По горизонталі:
1.     З якого твору герої Мусій Половець, Іван (комуніст), Панас (махновець)?
2.     Твір У.Самчука
3.     Твір В.Підмогильного
По вертикалі: 1. Друге закодоване слово









Слово 3


1.

1.








2.











3.









4.







5.







6.













7.






8.








По горизонталі:
1.     Головний герой твору «Місто»
2.     Твір І.Багряного
3.     Жанр твору «Кайдашева сім’я»
4.     Жанр твору «Диво»
5.     Твір О.Кобилянської про братовбивство
6.     Автор твору «Місто»
7.     Шевченко написав «І мертвим, і …. І ненародженим»
8.     Чиє весілля у І.Кочерги? «… весілля»
По вертикалі: 3 ключове слово.


4 слово

1.









1.

По горизонталі:
1.     Твір І.Кочерги «Ярослав…»
По вертикалі: 4 ключове слово.






5 слово

1.


1.





2.






3.








4.









5.









6.








7.






По горизонталі:
1.     З якого твору герої: Наум Дрот, Настя Дрот, Маруся, Василь?
2.     Автор твору «Чорна рада»
3.     Автор твору «Собор»
4.     Угрупування «Пропала…»
5.     Яка країна «…в огні»?
6.     Ім’я головного героя трагікомедії І.Карпенко-Карого
7.     Угрупування, до якого входили Андрухович, Неборак, Ірванець.
По вертикалі:
1.     5 ключове слово

6 слово

1.













2.











3.







4.













5.







6.








7.









По горизонталі:
1.     Автор твору «Диво»
2.     Псевдонім Лозов’ягіна
3.     Автор твору «Дім на горі»
4.     Угрупування «Нова…»
5.     Угрупування «Західний…»
6.     Представник угрупування «Червона фіра»
7.     Хто очолює угрупування «П’ятсот»?
По вертикалі:
1.     6 ключове слово

Ключова фраза: Боже, нам допоможи й Україну збережи!




Вчитель: Наступний тур, який виконується усіма учнями. Кожен учень отримує завдання на співставлення. За кожне завдання можна отримати максимум 1 бал. Одна правильна відповідь у завданні 0,25б. Після виконання ми перевіримо роботи, а отримані результати ви поставите у табличку.
Другий тур.

1.     Увідповідніть літературних персонажів – антиподів
1.     Килина
2.     Грицько
3.     Авірон
4.     Мотря
А Мокій
Б Мойсей
В Мелашка
Г Чіпка
Д Мавка  
2.     Увідповідніть назву твору та літературний напрям
1.     «Intermezzo» М.Коцюбинського
2.     «Лісова пісня» Лесі Українки
3.     «Камінний хрест» В.Стефаника
4.     «Кайдашева сім’я» І.Нечуя-Левицького
А реалізм
Б класицизм
В імпресіонізм
Г експресіонізм
Д неоромантизм

3.     Установіть відповідність між твором та образами-символами, наявними в ньому
1.     «О слово рідне! Орле скутий!..» О.Олеся
2.     «О панно Інно…» П.Тичини
3.     «Молюсь і вірю…» М.Рильського
4.     «Різдво» Б.-І.Антонича
А сани, місяць
Б білява хата тополі
В меч, судні дощі
Г голуби, синя глибина
Д вікно, сніги
4.  Установіть відповідність між письменниками й угрупуваннями
1.     Ю.Андрухович, В.Неборак, О.Ірванець
2.     Н.Гончар, І.Лучук, Р.Садловський
3.     С.Процюк, І.Андрусяк, І.Цепердюк
4.     Ю.Позаяк, В.Недоступ, С.Либонь
А «Нова дегенерація»
Б «Пропала грамота»
В «Бу-Ба-Бу»
Г ЛуГоСад
Д «Західний вітер»
Відповіді:
1.      1-д, 2-г, 3-б, 4-в
2.     1-в, 2-д, 3-г, 4-а
3.     1-в, 2-д, 3-г, 4-а
4.     1-в, 2-г, 3-а, 4-б

Перевірка відповідей та підрахунок отриманих балів.
Якщо все виконано можна провести ще декілька конкурсів. Наприклад, по методу «Ромашка Блума», де серцевина – назва твору, а пелюстки – автор , справжнє їм’я, тема твору, ідея. Головні герої, місце подій, час подій…Перелік запитань  на свій розсуд.
Конкурс «Гроші»: пригадати всіх письменників, які зображені на гривнях. Можна провести аукціон «Яку книгу можна придбати за 200 грн.?» - книгу Лесі Українки.
Скласти сенкан  на теми: любов, урок, батьківщина, друг, книга, мама…

Вчитель: Ось і підійшов до кінця останній урок української літератури. Кожен з вас отримав  підказку на що потрібно звернути увагу при підготовці до ЗНО. Сподіваюсь, що ви, як і я, отримали позитивні емоції. Хочу подякувати вам за індивідуальні думки, за інколи підступні запитання, за дуже часто неординарні відповіді та майже завжди цікаві дискусії. Бажаю вам гарно здати ЗНО.успіхів вам та натхнення! І як підсумок хочу вам зачитати духовні заповіти Марії Терези:
Життя – це шанс. Скористайся ним.
Життя – це краса. Милуйся нею.
Життя – це мрія. Здійсни її.
Життя – це виклик. Прийми його.
Життя – це обов’язок. Виконай його.
Життя – це гра. Стань гравцем.
Життя – це цінність. Цінуй його!
Життя – це скарб. Бережи його.
Життя – це любов. Насолоджуйся нею.
Життя – це таїна. Пізнай її.
Життя – це боротьба. Почни її.
Життя – безодня невідомого – не бійся, вступи у неї.
Життя – удача. Шукай цю мить!
Життя таке чудове – не згуби його. Це твоє життя. Борони його.


Лише хочу додати свої улюблені слова Богдана Ступки: «Життя пройде немов вода і відцвіте ,немов вишнева гілка…в житті - одна помилка не біда, біда тоді, коли усе життя помилка.» В добру путь!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Від проголошення Незалежності до нової України»